Ciekawostki

Ze świata
Czy wiesz, że...

Sposoby na ciemnienie owoców

Dzieci i dorośli lubią chrupać jabłka podane w różnej postaci: w całości, obrane ze skórki, pokrojone w kawałki, starte… Czy wiecie, dlaczego odłożone na stół tak szybko ciemnieją? Jest to reakcja chemiczna nazywana brązowieniem enzymatycznym. Są jednak proste sposoby, które mogą ten proces spowolnić. Najskuteczniejszy to skropienie owoców sokiem z cytryny bądź przepłukanie ich w wodzie z wyciśniętą cytryną. Możemy je również zblanszować, czyli zanurzyć na kilka lub kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie szybko schłodzić w wodzie z lodem. Dobrym sposobem na dłuższe zachowanie jasnego koloru pokrojonych jabłek jest schowanie ich do lodówki bądź trzymanie w misce z wodą. Reakcja brązowienia nie zachodzi również w środowisku beztlenowym, ale tego w warunkach domowych już nie uzyskamy.

Ze świata
Czy wiesz, że...

Kiszonki

Kiszone ogórki i kapustę znają chyba wszyscy. Najchętniej zajadamy się nimi w zimowe miesiące, kiedy mamy ograniczony dostęp do świeżych produktów. Jednak w Europie i na świecie kisi się różne warzywa i owoce, m.in. śliwki, marchewki, papryki, rzodkiewki, buraki czy pomidory.
Kiszonki nie tylko zachowują większość witamin (kwaśne środowisko sprzyja utrzymaniu witaminy C oraz A) i składników mineralnych, ale też zyskują korzystne dla mikroflory układu pokarmowego bakterie fermentacji mlekowej. Kwas mlekowy pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmów.
Na czym polega kiszenie? Jest to proces chemiczny zachodzący z udziałem specjalnych bakterii, które rozkładają cukry zawarte w warzywach i owocach na kwas mlekowy, co zapobiega ich psuciu.

Ze świata
Czy wiesz, że...

Ostry jak rzodkiewka

Małe, niepozorne, a kryją ogromną moc i potrafią dopiec. Soczyste rzodkiewki mają w sobie dużo wody i mało węglowodanów. Bogate są również w witaminy z grupy B, witaminę C oraz minerały, głównie: żelazo, wapń, fosfor, magnez, miedź i mangan. Tylko dlaczego, skoro są pełne wartości odżywczych, ich korzeń potrafi mieć ostry smak? Odpowiadają za to substancje zwane glukozynolatami, które pod wpływem gryzienia korzenia rzodkwi, rozpadają się na olejki nazywane gorczycznymi. Te olejki zawierają związki siarki i to ona odpowiada za nasze specyficzne odczucia smakowe. Warzywa kapustowate (należy do nich m.in. rzodkiew) wytwarzają je, aby zniechęcić do siebie np. pasożyty czy owady. Niestety (na ich nieszczęście) człowiek nie tylko nie ma problemu z trawieniem rzodkwi, ale jej wyrazisty smak traktuje jako atut.

Ze świata
Czy wiesz, że...

Olej z pestek śliwki

Czy twarde i gorzkie pestki śliwki zawsze trafiają do kosza? Nie! Są cennym źródłem składników odżywczych, dlatego można je wycisnąć w specjalnej prasie (nie poddając obróbce termicznej) i uzyskać cenny olej o charakterystycznym, lekko marcepanowym zapachu. Moja mama bardzo lubi stosować go na skórę twarzy. Jest przekonana, że bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E olej zapewni jej piękną i nawilżoną cerę. Wiecie, że to działa! Niektórzy kucharze wykorzystują go również w kuchni.